ПБП та ПБ з ЕОМ та ПК

Правила безпеки праці у приміщеннях з ЕОМ та ПК

У приміщеннях з ЕОМ та ПК слід щоденно проводити вологе

прибирання. У приміщеннях повинні бути медичні аптечки першої допомоги.


Облаштування робочих місць, обладнання ПК, повинно забезпечувати:

- належні умови освітлення приміщення і робочого місця, відсутність

відблисків;

- оптимальні параметри мікроклімату;

- належні ергономічні характеристики основних елементів робочого місця.


Будівлі та приміщення, в яких експлуатуються ПК та виконується їх

обслуговування, налагодження і ремонт, повинні відповідати вимогам: ПУЕ, ДБН В.1.1-7-2002 Пожежна безпека об'єктів будівництва, НАПБ А.01.001-2004 Правила пожежної безпеки в Україні, експлуатаційної документації заводу-виробника ПК, чинним санітарним нормам у сфері охорони праці.


Забороняється:

- експлуатація кабелів та проводів з пошкодженою ізоляцією, залишення під напругою кабелів та проводів з неізольованими провідниками;

- застосування саморобних подовжувачів, які не відповідають вимогам ПУЕ до переносних електропроводок;

- застосування для опалення приміщення нестандартного обладнання;

- користування пошкодженими розетками, розгалужувальними та з'єднувальними коробками, вимикачами та іншими електровиробами;

- підвішування світильників безпосередньо на струмопровідних проводах, обгортання електроламп і світильників папером, тканиною, експлуатація їх зі знятими ковпаками.


Вимоги до організації робочого місця користувача ПК


При організації робочих місць з ПК необхідно дотримуватись таких вимог:

- робочі місця з ПК розміщуються на відстані не менше 1м від стін зі світловими прорізами;

- відстань між бічними поверхнями ПК має бути не меншою за 1,2 м;

- відстань між тильною поверхнею одного ПК та екраном іншого не повинна бути меншою 2,5 м;

- прохід між рядами робочих місць має бути не менше 1 м.


Якщо користування ПК є основним видом діяльності, то вказане

обладнання розміщується на основному робочому столі, як правило, з лівого боку.


Вимоги до організації робочого місця користувача ЕОМ

Якщо використання відеотермінала та персональної ЕОМ є

періодичним, то устаткування, як правило, розміщується на приставному столі, переважно з лівого боку від основного робочого столу.

Висота робочої поверхні столу для відеотермінала має бути в межах

680-8 мм, а ширина - забезпечувати можливість виконання операцій в зоні досяжності моторного поля.

Рекомендовані розміри столу:

висота - 725 мм,

ширина - 600-1400 мм,

глибина - 800-1000 мм.


Робоче сидіння користувача ПК повинно бути підйомно-поворотним,

таким, що регулюється за висотою, кутом нахилу сидіння та спинки, за відстанню спинки до переднього краю сидіння, висотою підлокітників.


Ширина та глибина сидіння повинні бути не меншими за 400 мм.

Висота поверхні сидіння має регулюватися в межах 400-500 мм, а кут нахилу поверхні - від 15 град. Вперед до 5 град.

Екран відеотермінала та клавіатура мають розташовуватися на

оптимальній відстані від очей користувача, але не ближче 600 мм, з урахуванням розміру алфавітно-цифрових знаків та символів.


Відстань від екрана до ока працівників повинна складати:

При розмірі екрана по діагоналі -

  • 35/38 см/14/15/ - 600-700 мм;

  • 43 см/17/ - 700-800 мм;

  • 48 см/19/ - 800-900 мм;

  • 53 см/21/ - 900-1000 мм.

Клавіатуру слід розміщувати на поверхні столу або на спеціальній,

регульованій за висотою, робочій поверхні окремо від столу на відстані 100-300 мм від краю, ближчого до працівника. Кут нахилу клавіатури має бути в межах 5-15 град.


Робоче місце з відеотерміналом слід оснащувати пюпітром для

документів, що легко переміщується.

Пюпітр для документів повинен бути рухомим та встановлюватись

вертикально (або з нахилом) на тому рівні та відстані від очей користувача ПК, що відеотермінал.

Розміщення принтера або іншого пристрою введення - виведення

інформації на робочому місці має забезпечувати добру видимість екрана відеотермінала, зручність ручного керування пристроєм введення - виведення інформації в зоні досяжності моторного поля: 

по висоті 900 - 1300 мм.

по глибині 400-500 мм.


Правила пожежної безпеки


Для всіх споруд і приміщень, в яких експлуатуються відеотермінали та ЕОМ, повинна бути визначена категорія з вибухопожежної і пожежної безпеки відповідно до НАПБ Б.03.002-2007 "Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою" (замість ОНТП 24-86), та клас зони згідно з ПУЕ. Відповідні позначення повинні бути нанесені на вхідні двері приміщення.

Будівлі і ті їх частини, в яких розташовуються ЕОМ, повинні мати не нижче II ступеня вогнестійкості. Приміщення для обслуговування, ремонту та налагодження ЕОМ повинні належати за пожежовибухобезпекою до категорії В відповідно до НАПБ Б.03.002-2007, а за класом приміщення - до П-IIа за ПБЕ. Якщо відповідно до ДБН В.1.1-7-2002 ці приміщення повинні бути відокремленими від приміщень іншого призначення протипожежними стінами, то межа їх вогнестійкості визначається відповідно до ДБН В.1.1-7-2002.

Неприпустимим є розташування приміщень категорій А і Б (НАПБ Б.03.002-2007), а також виробництв з мокрими технологічними процесами поряд з приміщеннями, де розташовуються ЕОМ, виконується їх обслуговування, налагодження і ремонт, а також над такими приміщеннями або під ними.

Стіни кабін виготовляються з негорючих матеріалів. Дозволяється виготовляти їх зі скла та металевих конструкцій. У кабіні мусить бути оглядове вікно (вікна). Висота оглядового вікна має бути не менше 1,5 м, а відстань від підлоги не більше 0,8 м.

Приміщення з ЕОМ, крім приміщень, в яких розміщуються ЕОМ типу ЕС, СМ та інші великі ЕОМ загального призначення, повинні бути оснащені системою автоматичної пожежної сигналізації відповідно до вимог НАПБ Б.06.004-97 "Перелік однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації", та ДБН В.2.5-13-98 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Пожежна автоматика будинків і споруд" (назміну СНиП 2.04.09-84 "Пожарная автоматика зданий и сооружений") з димовими пожежними сповіщувачами та переносними вуглекислотними вогнегасниками з розрахунку відповідно до "Типових норм належності вогнегасників" (наказ МНС України 02.04.2004 № 151), з урахуванням граничнодопустимих концентрацій вогнегасної рідини відповідно до вимог Правил пожежної безпеки в Україні. В інших приміщеннях допускається встановлювати теплові пожежні сповіщувачі.

Приміщення, в яких розміщуються ЕОМ типу ЄС, СМ та інші великі ЕОМ загального призначення, обладнуються системою автоматичної пожежної сигналізації та засобами пожежегасіння відповідно до вимог Переліку однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежегасіння та пожежної сигналізації, ДБН В.2.5-13-98, СН 512-78, Правил пожежної безпеки в Україні та вимог нормативно-технічної та експлуатаційної документації заводу-виробника.

Підходи до засобів пожежегасіння повинні бути вільними.


Якщо пожежа застала вас у приміщенні, слід дотримуватись наступних правил:


  • до дверей приміщення слід повзти підлогою під хмарою диму, але не відчиняти двері відразу;

  • обережно доторкніться до дверей тильною стороною долоні, якщо двері не гарячі, то відчиніть їх та швидко виходьте;

  • якщо двері гарячі, не відчиняйте їх - дим та полум'я не дозволять вам вийти;

  • щільно закрийте двері, а всі щілини і отвори заткніть будь-якою тканиною, щоб уникнути подальшого проникнення диму. Повертайтесь поповзом у глибину приміщення і приймайте заходи до порятунку;

  • присядьте та глибоко вдихніть повітря, розкрийте вікно, висуньтеся та спробуйте покликати за допомогою;

  • якщо ви не в змозі розкрити вікно, розбийте віконне скло твердим предметом та зверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду;

  • якщо ви вибрались через двері, зачиніть їх та поповзом пересувайтесь до виходу із приміщення;

  • обов'язково зачиняйте за собою всі двері;

  • зверніть увагу, що під час пожежі заборонено користуватися ліфтами;

  • якщо ви знаходитесь у висотному будинку, не біжіть вниз крізь вогнище, а користуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі.

Запам'ятайте: у всіх випадках, якщо ви в змозі, зателефонуйте «101» і викличте пожежну команду.


«Рекомендації щодо безпечного використання вогнегасників під час гасіння пожеж за наявності електричної напруги»

Основні положення:

Перед гасінням, якщо є можливість, необхідно зняти напругу з електрообладнання, яке перебуває в зоні горіння та поблизу неї.

Дозволяється проводити гасіння пожежі з наявністю електричної напруги тільки за допомогою вуглекислотних, хладонових та порошкових вогнегасників, при цьому максимальне значення напруги на електрообладнанні не повинно перевищувати 1000 В, а відстань між насадком або розтрубом вогнегасника до струмоведучих конструкцій щоб була не менше 1 м.

Водяні та водопінні вогнегасники не призначені для застосування під час гасіння таких пожеж, оскільки за цих умов можливе ураження електричним струмом людини, яка здійснює гасіння, через струмінь вогнегасної речовини.


Для гасіння пожеж з наявністю електричної напруги необхідно застосовувати тільки сертифіковані вогнегасники, які пройшли відповідні випробування.

Наявність у вогнегасника сертифіката відповідності підтверджується відповідним знаком на етикетці. Крім цього, на етикетці повинно обов'язково міститись застереження щодо електричної небезпеки під час застосування вогнегасника: «Придатний для гасіння пожежі електрообладнання, що знаходиться під напругою не більше 1000 В з відстані не менше 1 м» або «Непридатний для гасіння пожежі електрообладнання, що знаходиться під напругою».

Під час гасіння пожежі силового та освітлювального електрообладнання, що знаходиться в шафах, вогнегасну речовину необхідно подавати всередину шафи.

Якщо для гасіння електричних кабелів або дроту застосовувався порошковий вогнегасник, то після ліквідації горіння та зняття напруги для догашування тліючих речовин та охолодження поверхонь доцільно застосовувати вогнегасники з зарядом водяної вогнегасної речовини, особливо з розпиленим струменем.

Забороняється проводити гасіння пожежі з наявністю електричної напруги за таких умов:

- поза приміщенням під час атмосферних опадів (дощу, снігу, граду);

- у вологих приміщеннях (відносна вологість понад 75%);

- у приміщеннях з хімічно активним середовищем;

- в умовах сильного задимлення, коли не видно струмоведучих конструкцій.


Використання під час гасіння пожежі з наявністю електричної напруги електрозахисних засобів (діелектричних рукавичок, бот та килимів) додатково забезпечить надійний захист від ураження електричним струмом.

Під час гасіння пожежі з використанням газових, насамперед вуглекислотних, вогнегасників необхідно брати до уваги можливість зниження концентрації кисню у повітрі захищуваного приміщення, особливо якщо воно невелике за об'ємом. Тому під час застосування цих вогнегасників, особливо пересувних, необхідно використовувати ізолювальні засоби індивідуального захисту органів дихання.

Під час застосування вуглекислотних вогнегасників треба враховувати те, що під час викидання вогнегасної речовини температура поверхні розтрубу може знижуватись до мінус 60оС. Якщо тримати розтруб оголеною рукою, це може призвести до обмороження руки.

Під час застосування порошкових вогнегасників необхідно брати до уваги можливість високого запилення і, як наслідок, - зниження видимості у захищуваному приміщенні.


Якщо під час гасіння вогнегасний порошок потрапив на відкриті ділянки тіла, після закінчення гасіння пожежі необхідно змити його водою з милом.


Забороняється:

- наближатись до струмоведучих конструкцій ближче ніж на 1 м;

- використовувати для гасіння вогнегасники, які не придатні для гасіння пожеж за наявності електричної напруги;

- проводити гасіння пожеж обладнання, яке перебуває під електричною напругою більше 1000 В;

- застосовувати у вибухонебезпечних зонах та приміщеннях вуглекислотні газові вогнегасники з розтрубами із полімерних матеріалів;

- спрямовувати під час експлуатації насадок вогнегасника (гнучкий рукав або розтруб) у бік людей.


#Anti_Fire_Tech
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати